רבנות משפחה וקהילה - תיקיות

רבנות משפחה וקהילה – קיבוץ לביא

בתום שלושה ימים מרתוניים של עשרות דיונים והרצאות מקצועיות ותורניות, הסתיים בהצלחה רבה כנס 'רבנות, משפחה וקהילה' שנערך ביוזמת הרבנות הראשית לישראל ובשיתוף מכון מידת, עבור רבני הערים ורבני המועצות המקומיות ונשותיהן.

בימי העיון של הרבנות הראשית שהתקיימו במלון 'לביא' שבקיבוץ לביא השתתפו למעלה מ- 100 רבני ערים ומועצות מקומיות, בהם עסקו בחיזוק מעמד הרב בקהילה, הענקת כלים מקצועיים לרבנים בתחומי פעילותם היומיומית, ובחינת האתגרים העומדים בפני רבני הערים והקהילות נוכח המציאות החברתית והתקשורתית, זאת כחלק מסדרת ימיי השתלמות ותכניות העשרה שהרבנות הראשית לישראל עורכת לרבני ישראל.

ימי העיון עסקו באתגרים המונחים לפתחו של הרב כמנהיג קהילה, ובמהלכם הועברו הרצאות מקצועיות ממרצים בכירים בנושאים רבים, בין השאר: חינוך, זוגיות, כלכלת משפחה נכונה, נוער נושר, התמכרויות, פגיעות, משפחות  חד הוריות, הרב מול התקשורת, וכן בנושאי שירותי הדת השונים – כשרות, טהרת המשפחה, נישואין ועוד. בכנס השתתפו גם נשות הרבנים, והתקיימו עבורן הרצאות מקבילות.

לקראת הכנס המושקע עמל צוות הפקה נרחב ומיומן, ששקד על הרעיונות וביצועם, מהם ראשי מכון מדת והנהלת הרבנות הראשית בהובלת גב' יעל פרידלנדר, מפיק אירועי הבוטיק יקיר מלמד, דובר הרבנות הראשית קובי אלתר וכמובן צוות טקסט רץ על אגפיו השונים. 

היום הראשון

עם בא ציבור הרבנים הנרחב בשערי בית המלון, כבר נחשפו לפניהם פריטי עיצוב ומיתוג יורקתיים כיאה לכבודה של תורה, שלט רחב קיבל את הבאים בברכת ברוכים הבאים, ושלטי הכוונה רבים בהפקה מושקעת ומפוארת קבלו את פני הבאים.

בכניסה למלון המתינה למשתתפים עמדת חלוקה מיוחדת לחוברת 'רבנות משפחה וקהילה' השנתית אשר רבים ציפו לצאתה. בחוברת רוכזו חיבורים הלכתיים אקטואליים בשלל נושאים הנוגעים לתפקידו של הרב בישראל. החוברת יצאה על ידי כולל 'למען דעת' בראשות הרב רפאל קרויזר, במימון משותף של הרבנות הראשית ומכון מדת ובהפקה מפוארת של טקסט רץ הוצאה לאור. 

את ימי העיון שהחלו ביום א', פתח מנכ"ל הרבנות הראשית ומי שפועל להנגשת הרבנות הראשית לכלל הציבור היהודי בארץ ובתפוצות ולשיפור השירות הניתן על ידה, הרב משה דגן, שציין כי מאז כניסתו לתפקיד הוא פועל בכל דרך לחזק את הקשר בין עולם הרבנות לקהילה וזאת בין היתר באמצעות חיזוק הקשר בין הרבנות הראשית לבין הרבנים המקומיים תוך העשרת הידע המקצועי של הרבנים שיוכלו לתת מענה ראוי לקהילתם בכל תחומי החיים.

"הרב נדרש להיות עבור קהילתו כמנהיג ומורה דרך בכל תחומי החיים, מלבד היותו מורה הוראה. חיי היומיום בקהילה מעמידים את הרב באתגרים מהותיים הדורשים היכרות וידע מקצועי, ולו בכדי לתת מענה ראשוני והפנייה לאנשי המקצוע הנכונים. הרבנות הראשית לישראל רואה חשיבות רבה בימי עיון ותכניות העשרה אלו, בדרך לחיזוק מעמדה של הרבנות וחיזוק הקשר עם הקהילה", אמר מנכ"ל הרבנות לרבנים.

במהלך ימי העיון סקר המנכ"ל בפני הרבנים את הפעילות הברוכה של הרבנות הראשית בשנה האחרונה וכן את האתגרים הניהוליים והממסדיים העומדים לפתחה של הרבנות הראשית לישראל. בין יתר דבריו ניתן דגש לסוגיית הכשרות העומדת על הפרק, שיפור הרבנות בנושא הבחינות לרבנות ועל השימוש הנרחב במערכות ממוחשבות כחלק מהליך הייעול ברבנות הראשית. 

הרב מיכאל נכטילר, ראש מכון מדת, אשר פועל בשיתוף פעולה עם הרבנות הראשית בקיום ימי העיון, בירך את הרבנים, הודה להם על השתתפותם ופירט את התכנים ותוכניות ההמשך אשר מציע המכון בשיתוף פעולה עם הרבנות הראשית לישראל. בסיום דבריו הודה בשם הציבור הרב מיכאל נכטילר לנגיד ר' עקיבא ברמסטייר על התמיכה במיזם ועל שיתוף הפעולה.

את המשא המרכזי ביום הראשון, נשא הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, בענייני הלכה, בנושאים העומדים על סדר היום ושאלות הלכתיות שהגיעו לפתחו לאחרונה.

"אתם הרבנים עליכם לדעת כל שנדרש כדי שתוכלו לענות לבני הקהילה על השאלות שלהם", פתח הראשל"צ את דבריו. הראשון לציון שיתף את הרבנים בכמה שאלות הלכתיות מורכבות שהגיעו אליו לאחרונה בנושאים שונים ובמקום התפתח דיון הלכתי מעמיק. "אתם, רבני ישראל, צריכים להיות מונחים בכל הנושאים, כך שאם ישאלו אתכם שאלות בהלכה – ישר תדעו מהי התשובה", חידד הראשל"צ את האחריות המונחת על כתפי הרבנים.

בסוף השיעור בירך מרן הראשון לציון את הרבנים בשנה טובה וגמר חתימה טובה והודה למנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן על הארגון והכינוס של כלל רבני ישראל יחד – דבר שמגביר קידוש השם ומחזק את האחדות.

בהמשך נשא דברים יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ר' משה גפני, שפתח במתקפה על היחס הממשלתי לרבנים, "רבני ישראל הם אלו שצריכים לקבוע את סדר היום במדינה. מתי נפגשתם עם ראש הממשלה לדבר ולקבוע את סדר היום?" תמה.

ח"כ גפני התייחס גם לנושא שכר הרבנים ואמר כי "רבני ישראל לא נדרשים להתעסק בנושאים של שכר, זהו תפקידם של חברי הכנסת, רבני ישראל צריכים להתעסק אך ורק בשמירת היהדות, הכשרות השבת וכל נושאי הדת במדינת ישראל", בשלב זה פנה גפני לרבנים והדגיש "האחריות מוטלת עליכם, רבני הערים הם אלה שצריכים להוביל את סדר היום הלאומי. נושאי הרבנות צריכים להיות בראש סדר העדיפויות, אתם תפקידכם לעלות את המודעות לנושאים הללו בארץ ישראל".

ח"כ גפני הבטיח לרבנים כי יטפל בסוגיית השכר ואמר: "בכוונתי לעצור את התקציבים ולא לדון בוועדת הכספים בנושאים השונים עד שישפרו את שכרם של רבני ההתיישבות והשכונות". לאחר מכן התייחס גם לנושא מינוי רבנים, המתרחש לעיתים רבות בעצלתיים, ואמר כי "כשרב עיר עוזב את העיר – חובה למנות מיד רב אחר לא יעלה על הדעת שישנם ערים רבים רבות שבהם לא מכהן רב עיר".   רבני ישראל הודו לח"כ גפני על עמידתו האיתנה לימין הרבנים והרבנות הראשית והשמירה על מעמדה וכבודה.

היום השני

במהלך היום השני של ימי העיון מסר הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הרב דוד לאו את השיעור המרכזי. בדבריו התייחס הרב הראשי לתפקידם החשוב של רבני ישראל בעת הזו ״תפקידכם כרבני ערים אתם פועלים רבות בענייני הכשרות והעירובין ושאר עניני השגרה שאלו דברים חשובים ביותר. אך יחד עם זאת חשוב לעשות הכל מתוך אהבה והארת פנים לציבור. שימו לב שבכל מעשיכם יהיה שם שמים מתאהב על ידכם שהרי אתם הדוגמה וההשראה, עליכם מסתכלים וממכם לומדים״.

בהמשך דבריו קרא הרב הראשי לרבנים, לפעול מול הזוגות שהם מחתנים גם בהמשך הדרך וסיפר כי בעת ששימש כרב העיר מודיעין, פעל ליזום פניה לזוגות שנה אחרי החתונה ולהזמינם למפגשים בנושאי משפחה. דבר שתרם רבות לחיזוק התא המשפחתי ואף גרר תגובות חמות מאד מצד הזוגות שהשתתפו. "לצערי עקב התנגדות של גורמים משפטיים זה הופסק" אמר הרב הראשי.

בסוף השיעור בירך הרב הראשי את הרבנים בשנה טובה וגמר חתימה טובה ודיבר על החשיבות שבהתכנסות רבני ישראל יחד להגדיל תורה ולהאדירה ולחזק שם שמים.

רבה של העיר טבריה הרב משה בוחבוט מסר בפני הרבנים שיעור הלכתי מעמיק כאשר הרבנים הנוכחים דנו והתפלפלו רבות בנושא גם לאחר השיעור.

במהלך ההרצאות ביום השני לכנס לקחו חלק גם רב העיר פתח תקווה הרב מיכה הלוי שנשא דברים בפני הרבנים על נושא הכשרות וכן על תפקידו של הרב מול הקהילה, "תפקיד הרבנות הוא לרומם את רוח עם ישראל למשפחותיו אל התורה על ידי הצבת עמדת התורה ביחס למהות והגדרת המשפחה בעם ישראל לדורות", אמר הרב והוסיף כי "צריך תמיד לחזור ולבטא את העמדות של מסורת התורה. כך, גם כאשר יש בדור מסוים מי שנפל מעמדה זו או איננו מחזיק בה, יש מי שסומך לכל הנופלים.

היום השלישי

היום השלישי והמסכם של ימי העיון הוקדש לנושא ההתנהלות הנכונה של הרב בשעת חירום. חבר מועצת הרבנות הראשית ורב חברות הקדישא בארץ הרב יעקב רוז'ה הרצה בפני הרבנים בנושא הזיהוי ההלכתי בשעת חירום. והרב גבי כהן נשא דברים בעניין מקומו של הרב בשעת חירום ותפקודו מול הרשויות ופיקוד העורף.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' חתם את סדרת ימי העיון המעשירים ושיתף את הנוכחים במאבקים לשמירת מעמד הרבנות ובאתגרים העומדים לפתחה של הרבנות ורבני ישראל.  בדבריו התייחס סמוטריץ לסתירה שבין תפקידה החשוב של הרבנות הראשית לתקציבה הנמוך. בנוסף התייחס לחשיבות שבייעול המערכת והבטיח להמשיך לסייע ולעמוד לימין הרבנות ולהגן על כבודה ככל שביכולתו.

בתום ימי העיון הודו הרבנים בחום למנכ"ל הרבנות הראשית ושיבחו את הרבנות הראשית ואת מכון מידת והמארגנים על המיזם הנפלא המעניק לרבנים ולמנהיגי הקהילות כלים מקצועיים ואיכותיים לשיפור חיי הקהילה אותה הם מנהיגים.

"הידע המקצועי שקיבלנו במשך שלושת הימים האחרונים לא יסולא בפז", אמר אחד מרבני הערים שנכח בימי העיון. "גם לאחר שנים רבות בתפקידי כרב עיר אני נתקל במצבים שונים שאני נאלץ להפנות לגורמי מקצוע אחרים. כעת אני יכול לעזור לבני קהילתי בעצמי", חתם רב העיר.

במשך שלושת ימי העיון, נמסרו הרצאות מרתקות במגוון תחומים וממיטב אנשי המקצוע המובילים בתחומם. בין ההרצאות נרשמה התייחסות מיוחדת לנושא התמודדות הרב עם כלי התקשורת, כאשר איש התקשורת והשדרן אבי מימרן הרצה לרבנים ואמר כי "רבני הערים הם הפנים של הדת בישראל, וההיכרות שלהם עם המדיה העכשווית היא הכרחית". גם איש הפרסום ויחסי הציבור איתן דובקין הרצה ואמר לרבנים כי "בשנת 2018 תקשורת המונים נגישה לכל אחד, כל ילד עם סמארטפון בכיס הוא תחנת שידור. חייבים לדעת להתנהל בחוכמה מתוך מודעות למצב החדש".

בנוסף נמסרו שיעורים והרצאות נושאים מרתקים הקשורים לתפקיד הרב בישראל, ובהם:

  • בנושא פתרונות טכנולוגיים הלכתיים לציוד המטבח המוסדי על ידי מר משה בן ישי.
  • על האפשרות לחבר קהלים רחבים להתקדמות רוחנית על ידי הרב חיים דוד קובלסקי מייסד ארגון מאורות הדף היומי.
  • רב מחלקת עירובין ברבנות, הרב חיים קלמנוביץ' שיתף את הנוכחים על החידושים האחרונים בעולם העירובין. 
  • הרצאה בנושא התמודדות המשפחה לאחר גירושין נמסרה על ידי הרב ישראל אברהם
  • הרצאה בעניין אופן השימוש בבדיקות גנטיות נמסרה על ידי הרב דוב פופר ממכון פוע"ה. 
  • המרצה הרב נתן רוזן הרצה בנושא בניית אמון בקרב בני נוער נושר. 
  • הרב דן טיומקין נתן כלים לרבנים להתמודדות הקהילה עם נוער בסיכון. 

כמו כן נשלחו נציגים מטעם ארגונים הפועלים לסיוע לנוער מתמודד, ביניהם הרב שלמה ריין מנהל איגוד ע.נ.ף וכן הרב אלי יעקבי, מנהל מיזמים חינוכיים בעמותת יד אליעזר וכן הרב שמעון קשש מנהל התוכנית הלאומית 360 של משרד החינוך.

הכנס כולו הופק בתפאורה מפוארת ומושקעת מבית טקסט רץ הו צאה לאור, התפאורה כללה אוסף מוצרים נרחב שפיאר את המקום והוסיף רבות לאווירת הכנס. 

 

כנס מתמודדים.co.il בשיתוף כיכר השבת

מתמודדים – כנס ייחודי כנס מתמודדים.co.il – כנס ייחודי וחסר תקדים, בנושא ההתמודדות עם האינטרנט המודרני' במישור האישי, הרוחני, הנפשי, החינוכי והיבטים נוספים. הכנס הנו הפקה משותפת

קרא עוד »